Serwis www.tatry.info.pl używa plików cookie
Korzystanie z witryny oznacza, że wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookie na swoim urządzeniu (dysku) w zależności od konfiguracji Twojej przeglądarki internetowej.

Forum - Komentarze do szlaków

Dyskusja na temat szlaku

Z Kir na Małą Polanę Ornaczańską (Tatry Polskie :: Tatry Zachodnie)

21-07-2021

Wacław

Tyle czasu minęło i ...cisza. Żadnego wpisu, żadnych uwag czy uzupełnień.
Znowu byłem w Kościeliskiej, w przemiłym towarzystwie trzech doświadczonych turystek. Myśleliśmy, że nic nas już tam nie zaskoczy. A jednak ?
Skręciliśmy w lewo, na szlak do Jaskini... /remont obiektu w toku/, ale chcieliśmy rzucić okiem na największe /chyba/ polsko-tatrzańskie Lodowe Żródło, znane ze stałorocznej prawie niezmiennej temperatury wody. 5 lat temu ten rejon mocno ucierpiał po wichurze. Potem go uporządkowano, odwalono tarasujące źródło pnie smreków. Źródło ożyło.
Dziś nie widać tam żadnego źródła. Po prostu - nie ma go. Szok, co się stało? Ja nie wiem?
Iść do schroniska? To taka turystyczna sztampa. Skręciliśmy na Polanę Stoły.
Było warto. Powyżej miejsca, gdzie szlak się kończy, nieopodal, odkryliśmy piękną kolonię szarotek. To w zasadzie już rzadkość w T. ale jeszcze trafiają się w paru miejscach.

11-12-2015

waclaw

Myślałem , że sypnie się garść dodatkowych pytań . Zawód !
To co widzą i ... wiedzą internauci, jak widać, wystarcza.
Kto zatem zwiedza Kościeliską i po co ?
Niech o to martwią się "specjaliści",.
Ale ja wrócę do tematu dla bardziej zainteresowanych.
Parę pozycji temu ten temat napocząłem. Dla tych, których interesuje wspinanie,
Zaraz po zejściu z drogi /szosy/ od Kościeliskiej do Chochołowskiej , przy zielonym szlaku / zejście w lewo/ jest wejście do Żlebu Jaroniec. Możnaby tam zajrzeć i zorientować się bezpośrednio, co czeka odważnych na trudniejszych zboczach.
Jego zręby /Jarońca, zwłaszcza Kopki/ i pobocze od strony wschodniej widać ze wstępnego etapu po wejściu w szlak Dol. Kościeliskiej.
Preludium do tego może być skałka werjściowa w tzw. Bramie do Dol. Lejoowej.

02-06-2014

Wacław

drobny błąd w poprzednim wątku.
Chodzi o "Ścieżkę nad Reglami", choć bardziej adekwatna byłaby nazwa: Ścieżka w Reglach. Obecnie zamknięta od Kościeliskiej do Chochołowskiej.
Natomiast Droga pod Reglami na tym odcinku jest zdatna do przejścia, także do przejazdu rowerowego. Krótki jej fragment /około 500m/ tuż za Kirami, prowadzi drogą jezdną w kierunku Witowa, Chochołowa.

02-06-2014

Wacław

c.d. dotyczący zmian w Kościeliskiej i przyległościach.
Ulewne deszcze przed tygodniem dołożyły swoje do zniszczeń pozimowych.
Warto wiedzieć, że nadal zamknięte są szlaki: Ścieżka pod Reglami od Kośc. do Chochołowskiej, Doliną Lejową, do Hali na Stołach, zdewastowany a zatem trudny do przejścia odcinek od Prz. Iwaniackiej do Dol. Chochołowskiej, przykryte powalonymi świerkami jest także wywierzysko - Lodowe Źr. obok szlaku do Jaskini Mroźnej.
Zniszczeń uniknęły szlaki na Przysłop Miętusi, do Stawu Smreczyńskiego, Wąwóz Kraków i Dol. Tomanową.
Nie daję głowy, czy zamknięte szlaki zostaną przetarte do wakacji, choć takie są zamiary Parku.
Aktualne informacje turystyczne są dostępne na stronie tpn.pl

19-05-2014

Wacław

Miałem już zaprzestać komentarzy do tej trasy, ale po swoim wiosennym tam pobycie, dołożę jeszcze jeden.
Ktoś, kto zna dobrze tą dolinę z przeszłości, bardzo się zdziwi zmianami.
Mogą zaszokować.
Od początku trasy, czyli już przy wejściu w Kirach, straszy Przednia Kopka, prawie całkowicie ogołocona z lasu. Uwidocznił się skalisty charakter tej górki. Całe "pasmo" Kopek Kościeliskich, podobnie bezleśne, ciągnie się na prawo od drogi wzdłuż Polany Stare Kościeliska.
W gmatwaninie połamanych drzew nie widać dróg wejściowych na Ścieżkę nad Reglami do Chochołowskiej, na Stoły, także obok szlak w Lejowej.
Intensywne prace leśne udrożnią te trasy do lata.
Jest taki plan. Nadzieja też jest.
Nawet taka katastrofa przyrodnicza jaką był halny w Boże Narodzenie i jego skutki, to fakt przejściowy. Lasy regla dolnego zostaną świadomie odnowione przez człowieka, w miarę możności w takiej postaci jaka dominowała przed 200 laty.